Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy
(BAC tarczycy lub BACC tarczycy, biopsja cienkoigłowa celowana)
To prosta procedura wykonywana w gabinecie lekarskim polegająca na pobraniu komórek tarczycy przy użyciu bardzo cienkiej igły (0.4 mm). Nie wymaga ona żadnego specjalnego przygotowania od pacjenta (nie musi być na czczo), pacjenci mogą wrócić do domu lub do pracy po wykonaniu biopsji bez żadnych niekorzystnych następstw.
Podczas wykonania biopsji lekarz używa cienkiej igły aby pobrać komórki z guzka tarczycy. Właściwe i precyzyjne wkłucie igły jest możliwe dzięki obrazowaniu tarczycy przez cały czas przy użyciu aparatu USG. Zwykle niezbędne jest pobranie kilku próbek z różnych części guzka tak aby szansa na znalezienie komórek rakowych, jeżeli takie są, była jak największa. Pobrane komórki są następnie badane pod mikroskopem przez patomorfologa.
Wynik biopsji cienkoigłowej tarczycy będzie zwykle ukazywał jedeno z poniższych:
- Guzek łagodny. Ten wynik jest uzyskiwany w 50% do 60% biopsji i zwykle wskazuje na guzek wypełniony płynem. Ryzyko przeoczenia raka, kiedy wynik biopsji jest łagodny to zwyke 3 na 100 i jest nawet niższy, gdy biopsja jest oceniana przez doświadczonego paomorfologa. Najczęściej łagodne guzki nie wymagają usunięcia, jednakże kolejne biopsje mogą być potrzebne w przyszłości, zwłaszcza jeżeli guzek będzie się powiększać.
- Guzek złośliwy. Ten wynik zdarza się u około 5% pacjentów mających biopsję i często wskazuje na raka brodawkowatego, jednego z najczęstszych raków tarczycy. Wszystkie guzki z takim wynikiem powinny zostać usunięte chirurgicznie, najlepiej przez chirurga z doświadczeniem w takich zabiegach.
- Guzek podejrzany. Ten wynik uzyskiwany jest w około 10% biospji i wskazuje na gruczolaka pęcherzykowego (niezłośliwy) lub na raka pecherzykowego.
- Biopsja jest niediagnostyczna. Ten wynik otrzymuje się w 20% biopsji i wskazuje on, iż niewystarczająca ilość komórek została pobrana aby postawić diagnozę. To powszechny wynik, jeżeli guzek jest cystą. Takie guzki mogą być usunięte chirurgicznie lub może zostać z nich ewakuowany płyn przy ponownej biopsji cienkoigłowej. Wybór metody uzależniony jest od oceny klinicznej dokonanej przez lekarza.